Jak odnowić stary taboret?

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Zniszczony stary taboret nie musi od razu wędrować na wysypisko śmieci. W wielu przypadkach dzięki prostym, nieskomplikowanym zabiegom mebel taki może być nie tylko użytecznym sprzętem, ale również ozdobą naszego wnętrza.

Może zdarzyć się tak, że taboret nie jest nawet specjalnie zużyty czy zniszczony, a po prostu przestał pasować do nowego wystroju danego pomieszczenia. Najprostszym sposobem jest wówczas po prostu przemalowanie mebla na inny kolor. Często dzięki takiej czynności stołek zyska nowy, ciekawy wygląd. Przed nałożeniem farby warto oczyścić powierzchnię do surowego drewna czy metalu. Unikniemy wtedy mało estetycznych nierówności.

Farby bądź lakieru możemy pozbyć się za pomocą płynu do usuwania starych powłok. Jeżeli nasz stołek jest wykonany z drewna, po usunięciu pokrywającej je farby, koniecznie trzeba przetrzeć mebel papierem ściernym. Czynność ta zapewni wyrównanie wszelkich nierówności na powierzchni taboretu.

Następnie musimy zadbać o to, by mebel był idealnie suchy. W innym wypadku efekt końcowy może nie być zadowalający. Dodatkowe wyrównanie powierzchni blatu zapewni pokrycie go specjalnym gruntem do drewna.

źródło: brownpaper--packages.com

źródło: brownpaper–packages.com

Wybrany przez nas kolor farby do pomalowania taboretu zależy oczywiście od naszego gustu, efektu, jaki chcemy osiągnąć, a także aranżacji wnętrza, w którym mebel będzie się znajdował. Jeżeli nie będziemy zadowoleni z efektu, jaki zyskaliśmy po jednorazowym pomalowaniu stołka, odczekajmy, aż farba całkowicie wyschnie i wtedy pokryjmy nią mebel drugi raz. Jeżeli mamy trochę talentu, możemy też na siedzisku coś namalować.

Taboret możemy również ozdobić przy pomocy bardzo w ostatnich latach popularnej techniki decoupage. W skrócie pisząc – polega ona na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru, a następnie pokryciu go wieloma warstwami specjalnego lakieru. Dzięki temu obrazek ten sprawia wrażenie namalowanego.

źródło: etceteraecasa.blogspot.com

źródło: etceteraecasa.blogspot.com

Jeśli zdecydujemy się na ozdobienie taboretu bądź taboretów wspomnianą wyżej metodą, najpierw musimy zakupić wybrane przez nas wzory wycinanek papierowych albo serwetek do decoupage oraz inne niezbędne do tego materiały i akcesoria. Są to specjalne kleje, farby czy lakiery oraz pędzle, gąbki, nożyki, nożyczki etc. Jeżeli nigdy nie ozdabialiśmy w ten sposób żadnego przedmiotu, warto przed większym zakupem spróbować swych sił pod okiem kogoś zaprzyjaźnionego, kto para się tym zajęciem już jakiś czas. W innym wypadku może okazać się, że nie odnajdujemy się zupełnie w tworzeniu tego typu zdobień.

Jak widać niepasującego sprzętu nie trzeba od razu skazywać na wyrzucenie. Wystarczy trochę cierpliwości, odrobina talentu oraz nieco wolnego czasu i nasz stary taboret zyska zupełnie świeże i nowe oblicze.

Podobne porady

 • źródło: atelierdecampagneantiques.blogspot.comJak odnowić stare lustro?
  Stare zabytkowe lustro to niesamowity element wystroju domu. Warto je odnowić, a następnie wykorzystać w aranżacji sypialni, łazienki czy salonu. Jeśli lustro potrzebuje po prostu dobrego czysz...
 • źródło: apartmenttherapy.comJak dbać o meble skórzane?
  Meble skórzane uważane są za wyjątkowo eleganckie i stylowe. Ich dobra jakość oraz klasa ma zresztą odzwierciedlenie w cenie. Aby zachowały jak najdłużej swój piękny wygląd, trzeba o nie odpowiedn...
 • Jak odnowić starą komodę?Jak odnowić starą komodę?
  Na pewno wiele osób ma w swoim domu stare meble, które tak naprawdę powinny być wyrzucone, ale uniemożliwia to często sentyment. Trudno przecież pozbyć się mebla, który odziedziczyliśmy po mamie c...
 • źródło: walmart.comJakie krzesło do komputera?
  W dzisiejszych czasach w prawie każdym domu jest przynajmniej jeden komputer. Spędzamy przed nim coraz więcej czasu. Dla wielu ludzi nie jest on jedynie źródłem rozrywki, ale również narzędziem pr...
 • źródło: celebrateanddecorate.comParasolniki z motywem sowy
  Motyw sowy od kilku lat jest bardzo popularny zarówno w modzie, jak i w wystroju wnętrz. Podążający za najnowszymi trendami koniecznie muszą posiadać koszulkę, biżuterię czy też np. pościel w sowy...